Tähendab... kuigi see konkreetne arutelu väljub veidi selle teema kontekstist, siis tundub siiski mõistlik öelda et teil mõlemal on suures osas õigus, kuid mulle tundub, et võiks vaadata veidi üldisemat pilti.
Maailmas on nii, et tegelikult kõik asjad mõjutavad inimesi. Jah, XchopperX-l on õigus, et riik tegelikult üritab teha kõike, et inimesed liiguksid edasi haridusredelil. Ka rakendusharidus pakub suhteliselt häid tehnilisi oskusi ja head võimalust tasuvat tööd saada/teha. On olemas raamatukogud, internet (mitte ainult raamatukogudes, vaid ka koolides) jne. Sellest otsast on jah, kõigil head võimalused (võrreldes kasvõi nende arengumaadega).
Teisest küljest on ka Jack Herer'il õigus, kuid seda teemat peaks veidi laiendama... Nagu ma ütlesin, siis kõik siin maailmas mõjutab. Kui tõesti on inimene pärit perekonnast, kus õppimist ja eesmärkide poole püüdlemist taunitakse (kasvõi stiilis, et filminduse õppimine on ajaraisk, mine ikka keevitajaks - mehe töö vmi), siis satub noor inimene segadusse. Tal ei ole sotsiaalset tuge ega eeskuju, et enda eesmärkide poole liikuda, minna sinna raamatukokku tema jaoks huvitavat õppekirjandust lugema jne. Loomulikult võib juhtuda, et tuleb mujalt väline mõjutaja (mõni sõber näiteks või kasvõi telekangelasest eeskuju), kes tal aitab edasi liikuda. Kuid jällegi, sellist rolli peaksid esmalt pakkuma vanemad ja tõenäoliselt juba väga noores eas. Kui vanemad annavad eeskuju, et kõik elus tuleb üle jala lasta (või kuidas see väljend ongi) ja nooruk neilt eeskuju võtab (mis on tõenäoline, kuid jällegi loomulikult mitte absoluutselt tõene), siis laseb too ka üle jala kõike.
Samuti ei ole ka perekond ainus selline mõjutaja. Väga palju oleneb ka sõpradest, koolist jne. Kui perekonnal on savi, sõpradel on ka savi ja koolist sõimatakse, et jälle on midagi valesti lahendatud... siis on täiesti loogish, et inimene ei viitsigi rohkem püüelda.. kasu ju ei olnud.
Mina ei tea, kas hariduses reaalselt on kasu või mitte... Kuigi keskkool sai täitsa heapoolsete tulemustega lõpetatud ja hetkel on informaatika baka kolmas aasta... Siis väga paljudes asjades tundub, et ma olen veel täitsa noob. Elan enamasti vanemate toetusest ja õppetoetusest. Ülikooli kõrvalt jääb väga vähe aega, et mingeid tööotsi teha. Seega selline rott tudengielu... Ja ma ei kujuta ette, mis näiteks järgmine aasta saab. Töö osas olen ma suhteliselt valiv ning tõenäoliselt üritan veel magistrit ka teha.
Seevastu on tuttavaid, kellel koolis väga edukalt ei lähe või on üldse pooleli jätnud.. käivad nimekates firmades tööl ja elavad majanduslikult väga hästi ära.
Antud teema juurde tagasi tulles, siis millist vaesust konkreetselt silmas peetakse? Täiesti kodutu olemist või lihtsalt kuidagi ots-otsaga toime tulemist?
Ma arvan, et jällegi see värk sõltub nii inimesest kui ka maailmast. Üks asi on see, mida maailm kohe kätte pakub. Siis see, mida maailmas on küll olemas, aga tuleb osata leida või selle nimel võidelda. Ja siis see, mida ka kõige parema tahtmise juures maailmast ei leia, vähemalt mitte antud ajahetkel. Sellele vastu on inimene, kes siis peab tegema valikuid, kas leppida sellega, mida maailm pakub või otsida ise midagi juurde. Samuti iga seos, mida ta loob, toob kaasa kohustusi ja inimesel on ainult kaks kätt, seega päris kõigega ei jõua tegeleda. Siis ka see, et kas inimene suudab maailmast leida seda, mida ta tahab.. või jääb nendes skillides veidi vajaka.
Jällegi, mina ei tea... minul jääb vajaka enda ajaplaneerimisoskuses. Olen endale võtnud kohati liiga palju asju, millega tegeleda ja seetõttu teatud asjad kannatavad... ei jõua piisavalt aega sinna pühendada. Kasvõi mingid väiksed tööotsad, et lisaraha saada... lihtsalt füüsiliselt ei ole energiat ülikooli ja kõige muu kõrvalt. Ma ei tea, kas see on laiskus või mitte... võimalik, et on... selleasemel, et võtta kätte ja teha ära, tegelen millegi muuga (kool, hobid, majapidamine jne).
Sellega on nagu suht kõigega, et ma ei veeretaks seda asja ei inimese ega maailma kaela. Maailmal on võimalus teha asju lihtsamaks, pakkuda rohkemat.. inimesel on võimalus rohkemat (või äkki pigem õigemat?) vastu võtta.
Muutis --jee7--, 24 november 2010 - 13:28.