asdervbn, 4 apr 2009, 15:54, kirjutas:
teiseks oli füüsikas mingi printsiip, mille kohaselt (täpselt ei tule mulle praegu meelde) ei ole ühtegi asja võimalik mõõta 100% täpsusega. Ning just see, et inimene ei ole suuteline tegema täpseid ennustusi, jätabki mulje juhuslikkusest, nagu juba mainitud.
Heisenbergi määramatusseos tõenäoliselt.
Iseenest saaks sellest seosest tõmmata paralleele ka elu ennustamisega.
Kui määratleda tulevikus mingit ajahetke, siis üsna suure tõenäosusega ei ole võimalik määratleda, sel hetkel toimuvat sündmust. Mida väiksemaks võtta see ajahetk (t -> 0 ), seda suuremaks läheb kohe ka südmuse määramatus - "what if.."-faktoreid tuleb järjest rohkem ja rohkem juurde.
Sarnaselt oleks ka sündmuse määratlemisega. Kui hakata võimalikult täpselt tulevikus timuvat sündmust defineerima, siis see ajahetk, mil kõik nõuded täidetuks saaks, muutub nii määramatuks kui vähegi olla saab.
See oleks vastuseks ka L4hma küsimusele, et kas saaks graafikult lugeda, et mida ta 10 minuti pärast teeb juhul kui seda täpselt ette planeeritud ei ole. Kindlasti ei saa.
asdervbn, 4 apr 2009, 15:58, kirjutas:
Ma just arutasin seda oam eelmises postis. Mõtlesin korda ka selle peale. Lükkan ümber, väites, et see, et me midagi täpselt ei suuda määrata, ei tähenda, et nad tegelikkuses täpselt kuskil ei oleks. Jah, inimene ei ole suuteline aega või koordinaate korraga täpselt määrama, kuid see ei tähenda, et need tegurid tegelikkuses loodusseaduste poolt täpselt paika poleks pandud.
Jah tõesti, looduse "mootoris" on nad kindlasti defineeritud, aga antroopsusprintsiibile on pandud peale piirangud, mis tõenäoliselt ei luba seda "mootorit" täpselt uurida.
Muutis cydoor, 04 aprill 2009 - 14:09.