Kes on Harald Nugiseks?
Harald Nugiseks on Teises maailmasõjas osalenud Eesti vabadusvõitleja, kellele on omistatud Raudristi Rüütlirist Siivertsi – Vaasa – Vepsküla all peetud lahingu juhtimise eest. Selle sai ta teise eestlasena ja esimese sõdurina (peale tema on Rüütliristi saanud Alfons Rebane, Paul Maitla ja Harald Riipalu). Tänaseks päevaks on Harald Nugiseks viimane elus eestlane, kellele omistatud Rüütlirist.
1999. aasta 26. juunil toimus Tallinna Metsakalmistul matusetalitus, mis polnud mitte kõige harilikum. Umbes 400 matuselise juuresolekul maeti kodumulda ümber 1976. aastal Saksamaal Augsburgis surnud eesti sõjamehe, kolonel Alfons Rebase põrm.
Eesti Rahva tänumedal
Tänaseks on Eesti taas iseseisev. Meie sõdurite võitlusest on möödas 64 aastat, kuid Riigikogu pole tänini andnud poliitilist hinnangut Teise maailmasõja sündmustele Eestis aastail 1939 - 1944. Eesti sõdurite võitlust Teises maailmasõjas kommunistliku NSV Liidu vastu pole tunnistatud võitluseks Eesti riikliku iseseisvuse eest, ehkki NSV Liit oli Teise maailmasõja alguses Eesti Vabariigi okupeerinud. Seda võitlust pole ka võrdsustatud Vabadussõjas võidelnud Eesti sõdurite panusega.
Vaba-Sõltumatu Kolonn Nr.1 andis möödunud suvel Võrumaa Sõjameeste ühendusele lubaduse, et anname oma panuse õigluse jaluleseadmiseks. Esimeseks sammuks on meie ettepanek sisse seada Eesti Rahva tänumedal ja autasustada sellega vabadusvõitlejat ning Raudristi Rüütliristiga autasustatud kapten Harald Nugiseks`i. Me usume, et suudame sel moel tõmmata üldsuse ja poliitikute tähelepanu Teise maailmasõja kaitselahingutes osalenud Eesti sõdurite olukorrale.
Harald Nugiseks`i on esitatud seitsmel või kaheksal korral presidendile riikliku autasu saamiseks. Nugiseks`i panus Eesti kaitselahingutes on korvamatu ning ka laitmatu elukäik teevad temast sobiva kandidaadi. Iga kord on aga Haraldi nimi medalisaajate nimekirjast maha tõmmatud.
Seega peame tunnustama ja austasustama ise, kodanikualgatuse korras, meest keda meie poliitikud püüavad unustada või koguni maha vaikida. Seepärast seame sisse Eesti Rahva tänumedali.
Jõgevamaa sõjameeste ühingu esimees Kuuno Paeveer on öelnud ajalehele Vooremaa, et “Eesti Rahva tänumedal kõlab väga sobivalt. Harald Nugiseks võib seda oma südames pidada ehk tähtsamakski kui Saksa riigi kõrget autasu”.
Tsitaat
3.1. Tänumedal antakse:
1) inimesele, kellele pole osutatud riiklikku tunnustust, kuigi ta vääriks seda oma teenete eest Eestile;
2) kui medalikandidaati toetab vähemalt 10 000 eestlast oma nimega;
3) sobiva kandidaadi puhul, kuid mitte sagedamini kui kord aastas - Võidupühal, 23. juunil.
Tänumedal on valmistatud kullast ja kaalub 100 g. Tänumedalil on kujutatud kuldsel sõõril Eesti Vabariiki Tartu
rahulepingu järgsete piiridega. Medali alumist äärt ääristavad hellalt hoidvad käed. Medali alumises osas on
lehtedest ornament, millel asub kirilint ”EESTI EEST”. Medalit kantakse lindiga.
Anna oma toetus tänumedali sisseseadmiseks!
Medali statuudi kohaselt tuleb koguda 10 000 toetusallkirja. Eesmärgini jõudmiseks vajame Sinu abi.
Kõigi, Eesti Rahva tänumedali, toetajate nimed kantakse köidetud raamatusse ja antakse ühes medali ning rahalise preemiaga üle vabadusvõitlejale Harald Nugiseksile 19. oktoobril Pärnus.
7. juulil, kell 09:23 seisuga on Eesti Rahva tänumedalit toetanud 1576 inimest ning annetatud on kokku 25530 krooni ja 10 senti.
17. augusti seisuga on Eesti Rahva tänumedalit toetanud 3431 inimest ning annetatud on kokku 36718 krooni ja 10 senti. Vaba-Sõltumatu Kolonn Nr.1 tänab kõiki Eesti Rahva tänumedali toetajaid.
Kõik kodanikud ja organisatsioonid saavad Eesti Rahva tänumedalit toetada omapoolse sümboolse rahalise ülekandega arveldusarvele a/a 10220066694013 Ühispangas. Konto omaniku nimi on MTÜ Noorteühendus Kolonn Nr.1
Oma hääle saab anda siin: http://www.noortekolonn.org/
Ärgem häbenegem meie tõelisi kangelasi! Munder võis ju vale olla, kuid vaenlane kahtlemata õige!
Tema nimi on siit foorumist ka juba varem läbi jooksnud: https://www.neonet.e...showtopic=46097